Vb.net | Listeye Sağ Tuş Menüsü Ekleme

Geçen gün bir mail geldi. Basit bir soru. Şunun farkına vardım, bana göre çok basit gelen bir mevzu bir başkasına göre zor gelebilir. Belki bu güne kadar hiç açıklama gereği duymadığım bir konu, belki bir başkasının işini kolaylaştırır. İnternette bulamıyor musun diye kimseye kızmıyorum. Çünkü çoğu zaman ben de aynı şekilde başkasına basit gelen bir konu üzerinde zorlanabiliyorum. Çoğu zaman da hatalı terimlerle o konuyu bulmaya çalışıyorum , bulamıyorum :) Neticede ben her şeyi bilen adam değilim. Kendi çapımızda uğraşıyoruz işte ;)

Sonuç; Ne kadar basit olursa olsun, PAYLAŞ…

Mailde bahsi geçen soru; “Vb.Net yeni geçtim, listem var. Access’den veri listeliyorum. Listenin üzerinde sağ tuşa tıklayınca menü açılsın.” Aslında arkadaş devamında Visual Basic ortamında yaptıklarından ve aynı metot ile Vb.Net ortamında sıkıntı yaşadığından bahsetmiş.

Evet eskiden farenin koordinatlarını bulur, mouse_click olayına menüyü açtırırdık. Vb.Net ortamında ekstradan kod yazmaya gerek yok. Araçlarımızda ContextMenuStrip adında bir nesnemiz var. Forma bu nesneyi koyalım. Artık görsel olarak menüyü hazırlayabilirsiniz.

Şimdi, bu nesneyi birden çok yerde kullanabilirsiniz. Listelerde, textbox, notifyicon nesnelerinizde kullanabilirsiniz. Şimdi asıl sorumuz şu; ” hangi nesnede sağ tuş ile tıkladığımızda menü açılsın?  ”  Yani bu hazırladığımız menüyü hangi nesneye bağlayacağız?

Menüyü ilişkilendireceğimiz nesnenin özelliklerinde (Properties kısmında) ContextMenuStrip satırından hazırlamış olduğumuz menünün ismini seçiyoruz. İşte hazır ;)

Bu yazıyı okumaya vakit ayırdığınızdan daha kısa sürede yapacağınıza inanıyorum :) Bu arada doğru terimle aramaktan bahsedince bu konuyu ContextMenuStrip şeklinde arama yaparsanız internette daha ayrıntılı bilgilere de ulaşabilirsiniz.