Radyo Teleskop

Amatör bilgilerden yararlandığımız meteorobs.org sitesinin mail grubuna üye oldum ve buradaki yazımda sizinle paylaştığım ses dosyasını (filtrelenmiş ses dosyası burada) onlara gönderdim. Dilim yettiğince ingilizce olarak,

Radyo astronomiye yeni başladığımı. Şu anki hedefimin meteorları dinlemek olduğunu, radyo ile SW 14 – 15 MHz. frekansını Türkiye ‘den dinlediğimi yazdım. Örnek ses dosyasındakinin meteor olup olmadığını sordum.

Şöyle bir cevap geldi.

>>can you say me this that meteor or not meteor ?<<
Merhaba Abi…Meteor…Evet/Yes ok? Ben Turkish chok Fina.
Gule Gule
George Zay

Biri benimle oyun oynamıyorsa, meteor sinyali olduğunu anlamış olduk :) Yani meteor radarımızın alıcısı tamam, bir de yagi anten kurduğumuz zaman daha net sinyaller alabileceğimi düşünüyorum. Kendilerine meteor sinyallerini diğer sinyallerden nasıl ayırt edeceğimi sordum. Cevaplarını bekliyorum. Gelince burada paylaşırım.

Kendi gözlemlerime gelince, bir çok sitede meteor sinyallerini dinledim. Hepsinin ortak özelliği mors alfabesindeki seslere benzer bir ses çıkartıyor. Uçaklar ise, çok belirgin ses sinyallerini yansıtıyor. Sanırım ki sadece kendi fikrim meteorridler kütle bakımından ufak ve atmosfere girdiğinde hızla kütle kaybettiğinden mors alfabesine benzer bir ses yansıtıyor.

Konuyu bildiğimden değil, sadece araştırıyorum ve paylaşıyorum.

Sanırım doğru yol üzerindeyiz ;)