Radyo Astronomi (Meteorid gözlemlemek)

Astronomiyi duyduk da radyosu da ne oluyor diyorsanız, astronomi ve ayrıyeten elektronik aletlere ilgi duyuyorsanız, bu yazıyı okuyun ve aşağıdaki sesleri bir dinleyin….

Meteorları izlemeye doyamayız. Yıldız kaydı diyerek dilek tut derler :) Gözle, dürbüle, teleskop ile uzayın gözlemlendiği herkes biliyor. Fakat, radyo ile uzayın gözlemlendiğini çok fazla kişi bilmez. Hatta sesleri dinlediğinde böyle bir şey olamaz. Kandırıyorlar derler.

Gerçi, ülkemin okullarında siyaset üst safhada ilerlediği için bu şekildeki konulara pek girilmiyor da o da ayrı bir olay.

Biz gelelim asıl meseleye, nedir ne değildir bu radyo astronomi…

Uzayı nasıl dinlediklerinden bahsedelim. Büyük çanaklar vasıtasıyla, ışık gibi yayılan ses dalgalarını topluyorlar ve bunları analiz ediyorlar. Teori şu, büyük kütleli cisimler aynı zamanda ses kaynağıdır ve sesleri ışık gibidir (Kızılötesi gibi). Bunları da özel alıcılarla takip etmek mümkündür. Bu teoriden yola çıkarak radyo alıcılarla (bizim bildiğimiz basit radyolar değil) çok uzaklardaki galaksilerin oluşumu hakkında, samanyolunun merkezi hakkında bilgi tespit etmeye çalışıyorlar.

Yurtdışında, bu işi amatörce yapanlar bile var. Jupiteri, satürn’ü, Güneşi dinleyen ve buralarda meydana gelen patlamaları, fırtınaları radyosinyallerle izleyenler var. Süpernovaları dinlemek için ayrı ve profesyonel ekipmanlara ihtiyaçlar var.

Gelelim radyo ile meteor dinleme olayına;

Olayın basit mantığı şöyle gelişiyor, Uzaklarda radyo vericileri mevcut. Siz ekipmanınızı kurdunuz ve boş bir kanal dinliyorsunuz (Sadece cızırtı, NASA buna evrenin arka fon müziği diyor)… Bir meteorid atmosyere girdiğinde sürtünmeden dolayı iyonlaşmaya başlıyor. Bu iyonlar bir ayna gibi size uzaktaki istasyonun sinyallerini yansıtıyor. O an yayındaki dinliyorsunuz fakat, 1 – 2 sn. gibi ufak zaman aralığı ve yansıtma gücü düşük olduğundan anlamsız fakat, farkedilebilir bir gürültü ile meteorları gözlemliyorsunuz…
meteor diyagram
geminidecho.mp3 | meteor gözlemi bu dosyadan örnek bir gözlemi dinleyebilirsiniz…

resimdeki arkadaşlar

Bu resimdeki arkadaşlar, amatör olarak meteroid dinleme işi yapıyorlar ve tecrübeleri aktarmışlar. Kendileri derler ki,

gözlemlerimizi yaparken israil radyolarının sinyalleri sık sık rahatsız ediyordu. Biz de merkze uzak, çöle yakın yerlere gittik. Uzaklardaki yayın sesleri bazen anlaşılabilir şekilde uzun süre dinlenebiliyordu. Bunun nedeni uçaklar. Uçaklar geçerken yayınları yansıtabiliyordu. Fakat, bir meteorid atmosfere girdiğinde 1-2 sn. kısa bir şekilde önce artan daha sonra kademeli olarak düşen bir sinyal oluşturuyordu. Bu sinyaller anlaşılamayan sinyallerdi. Bazen hiç yakalayamadığımız geceler oldu. Bazen 1 – 2 defa yakalayabiliyorduk.

Kullandığımız basit bir FM alıcısı ile, bildiğimiz radyo. Anten olarak Yagi anten kullanıyoruz.

Anlaşıldığı üzere amatörce olarak, yakınlardaki meteor olaylarını radyo ile gözlemleyebiliyormuşuz. Bunun için gerekli olan sadece FM radyo ve bir anten ;) FM radyo olarak önerilen dijital bir radyo, anten olarak da önerilen Yagi (Benim anladığım kadarıyla TV anteni) anten.

Yurtdışında bu dalın amatörce gruplar var. Fakat, bizim ülkemizde bildiğim kadarıyla amatör bir grup yok. Hatta üniversitelerimizde bu dal ile ilgili bir şeyler var mı bilmiyorum…

Bu resim de bilgisayar ile analiz edilmiş bir meteorid’in dalga şekli ve spectrum şekli.
radyo astronomi