Python İle Ortalama Vade Hesabı | Pardus İçin

Son zamanlarda python ile oldukça haşır neşir olduk. Windows üzerinde vb.net ile timespan kullanarak hazırladığım ortalama vade hesap programını python ile yeniden düzenledim. Eğer python öğrenmek istiyorsanız ve yolunuz bu yazıya düştüyse öncelikle belirtmek istediğin bir kaç husus var;

Windows ortamında programlama yaptıysanız, genelde görsel ortamlarda program geliştirmiş olmalısınız. Python ile görsel masaüstü programlar geliştirilebilmesine rağmen python öğrenmek için öncelikle konsoldan başlangıç yapmalısınız. Daha sonra arayüz için istediğiniz kütüphaneyi kullanabilirsiniz. Hayallerinizdeki gibi görsel sürükle bırak yöntemi çalışan bir dil beklemeyin ilk etapta :)  Fakat, size bu hiç zor gelmesin. Çünkü python oldukça kıvrak ve çabuk anlaşılabilen bir programlama dili.
python, time span
Gelelim ortalama vade programına, arayüz için PyQt kullandım.

Programı ve kodları incelemek isterseniz sizi ortalama_vade.py dosyasına alalım: http://www.ozgurlukicin.com/yapistir/614/

Bir kaç kod ile iki tarih arası fark alma işlemlerini açıklamaya çalışalım;

Python üzerinde değişken tanımlama aşağıdaki gibi oluyor;
degisken=deger
mesela;

degisken = 200  dersek, değişken tipini otomatik olarak integer algılayacaktır. ya da degisken=”deneme” dersek, python bu değişkene otomatik olarak string diyecektir.

burada değişkenin türünü python otomatik algılıyor. Ben projelerimde pyqt kullandığım için tarihleri alırken bir kaç işlem yapmak gerekiyor.

bazal = self.txtbaztarihi.date()

Buradaki satırda txtbaztarihi adlı QDateEdit nesnesindeki değeri bazal adlı değişkene aktarıyoruz.

baztarihi = bazal.toPyDate()

Bazal değişkenindeki değer pythonun anlayacağı bir tarih olmadığı için, bu satırda diyoruz ki, bunu tarih olarak baztarihi adlı değişkene aktar.

vadeal = self.txtvade.date()

Buradaki yaptığımız, ilk satırdaki işlemin aynısı.

vadesi = vadeal.toPyDate()

İkinci satırdaki işlemin aynısı yaptık.

Şimdi elimizde 2 adet tarih değerli değişkenimiz oldu. Biri baztarihi diğeri ise vadesi adlı değişken. Şimdi aradaki farkı alalım;

gunsay = vadesi-baztarihi

Bu satırda ise iki tarih arasında farkı gunsay adlı değişkene aktarıyoruz. Bu değişkenin tipi Vb.net dili ile timespan oluyor. Bundan sonra aradaki farkı, gunsay.days şeklinde istediğimiz yere yazabiliriz.

integer şeklinde olduğu için matematiksel işlemler de yapabiliriz.

Başka Python yazılarında görüşmek üzere…