PIC Öğrenelim

Öncelikle PIC nedir ? Kısaca bahsedelim ki adet yerini bulsun. Çok uzun yazmadan ne olduğuna ne işe yaradığına değineceğim. PIC , microchip firmasının piyasaya sürmüş olduğu mikro denetleyici serisidir. Şöyle ki ;
PIC 12F675 , PIC16F1827 gibi serileri bulunur. Bu mikrodenetleyici serileri çeşitli özelliklere sahip olup farklı farklı özelliklere sahiptir. Siz önce projenizi kafada tasarlayaıp , bu projeye uygun mikro denetleyiciyi seçmelisiniz.

Mesela , çok basit bir kaç işlem yapacaksanız , size 8 bacak yeterliyse 12F629 yeterli olacakken , analog giriş okuyacaksanız 12f675 gerekli olacak gibi.

  • Bu mikro denetleyiciler ile neler yapabiliriz ?

Otomotiv sektöründen , ev eşyalarına . Kablosuz kontrolden , akıllı cihazlara kadar her şey tasarlanabilir. Hayal gücünüz ile ilgili bir durum.

  • Mikro denetleyicilerin çalışma mantığı nedir?

8 – 14 – 18 ve daha çok bacaklara sahip entegrelerdir. Bunlara kısaca çip deniliyor. Bu çipler içlerine yazılım atmadan bir devrede hiçbir işe yaramazlar. Bu çiplerin bacakları yazılım ile giriş ve çıkış olarak tanımlanır. Daha sonra hangi bacağından sensör okuma , hangi bacağından ne gibi işlemler yapılacağı gibi alogoritmik kısımları yazılım ile belirlenir ve herhangi bir otomasyon sistemi yazılım ile bu çipe yüklenir. PCB üzerinde gerekli çevre elemanları ile bütünleşik olarak çalışır.

  • Mikro denetleyici ile proje geliştirmek için neler gerekli ?

Öncelikle güzel bir hayal gücünüz olmalı ki , geliştirdiğiniz proje nasıl kullanılır? neyi nasıl yapar kısmını zihninizde yaşamalısınız ki projenize hayat verebilesiniz. Her şeyin başı bu hayal gücünden geçiyor. Sonrası ise öğrenilebilecek şeyler.
Hayal gücünüz yoksa boşuna heves etmeyin…

Azimli olmalısınız. Hayal ettiniz , projeye başladınız… Bir çok sorun ile karşılaşacaksınız. Sakın pes etmeyin , devamlı öğrenme çabası içerisinde olmalısınız ki hem bilgi üzerine bilginiz. hem de tecrübeniz bollaşsın.

  • Hangi alanlarda bilgi sahibi olmak gerekli?

Mikro denetleyiciler ile uğraşmak için bazı konularda yine de alt yapı sahibi olmanız gerekiyor. Sıfırdan proje tasarlayacaksanız çevre birimler için elektronik altyapısı mutlaka gerekli olacak. Mikrodenetleyiciyi kontrol edebilmek için de programlama – algoritma alt yapısı gerekiyor.

Proje tasarlamayacağım , sıfırdan öğreneceğim diyorsanız öğrenme kitleriyle elektronik bilgisi yerine programlama ve algoritma geliştirme üzerine yoğunlaşarak başlamanız yerinde olacaktır.