PIC ile led yakalım – I

PIC kendisi pik diye okunur. Geçen yazımda PIC hakkında ufak bir bilgi verdim. Bu gün de ufaktan bir led yakalım istedim. Ana program belki bir sonraki yazıya kalabilir fakat en azından bir mikro denetleyici seçip ayarlarını yapmış oluruz.

Şimdi efendim , pic’e led yak deyince pat diye led yakamıyor. Önce ayarlarını yapmalıyız. öncelikle PIC ‘ e sen şu frekansta çalışacaksın , bu ayakların giriş , şu ayakların çıkış diyerek kendisi hakkında bazı bilgileri tanımlamalıyız.

Bu yazı için PIC 12f675 mikrodenetleyicisini seçtim. Kendisi , 8 bacaklı bir entegre olup 1 kWord programlama hafızasına sahiptir. 4 kanal , 10 bit analog giriş pini bulunmakta. 4 kanal , 10 bit gibi deyimlere takılmayın. Sonraki yazılarımda deyineceğim.

Şimdilik bize lazım bacakları. Sonuçta basit bir led yakacağız. 8 bacak var dedik. Bu bacaklardan 2 tanesi besleme gerilimi için (+5 volt ve GND) kullanılacak. Bize kaldı 6 bacak. Bu bacakların bir tanesi MCLR bacağıdır ki sadece giriş için kullanılır. Çıkış verilemez. Kaldı 5 adet bacak. Bu 5 adet bacak ile giriş – çıkış kullanılarak proje geliştirilebilir ki , sadece giriş için kullanılabilecek ekstra 1 bacağımızı unutmayalım.

12f675 Şema

Yukarıda gördüğümüz şema entegrenin bacaklarını ve ne işe yaradığını göstermektedir. Aslında iş sadece bacaklarda bitmiyor. Bu daha sadece başlangıç :) Efendim , bu entegreye hakim olabilmek için datasheet dediğimiz bir ingilizce döküman mevcut. Bu dökümanı sular-seller gibi anlayabilmeliyiz.

12f675 için datasheet şuradan indirilebilir. Toplamda 130 sayfa tamamı teknik ingilizce olarak yazılmış. Fakat , korkmanıza gerek yok. Bazı kavramları anladıktan sonra datasheet çok kolay gelecektir.

Led yakmaya başlamadan önce , kullandığım meteryaller üzerinde bilgi vereyim. Programlama olarak basic dili kullanıyorum. IDE olarak da proton basic kullanıyorum. Simulator olarak da Proteus kullanıyorum. Bu ikisi öğrenmek için ideal iki yazılım. Gerçek hayata dökmek için yazılımı entegreye yüklemek için PIC Kit ya da benzeri bir yükleme aracına ihtiyacınız olacak. Ben Microchip firmasının, yani PIC üreticisinin piyasaya sürdüğü PICKit3 kullanıyorum. Fakat , şimdilik sadece 2 yazılım bize yeterli.

Proton Basic Ekran Görüntüsü

Proton IDE , içerisinde kendine has kütüphane barındıran basic dili ile algoritma geliştirmemize yarayan bir ortam. PIC ile algoritma geliştirmek demek , yazılım dilindeki en basit komutları kullanarak yazılım geliştirmek demek. Az daha karmaşık işlemler için proton basic’in kendi kütüphanesi olması oldukça da güzel bir durum ortaya çıkartıyor.

Proteus Ekran Görüntüsü

Elektronik ile uğraşanlar için proteus bulunmaz bir cevher. Efendim , elemanları seçip seçip , bağlantılarını yapıyorsunuz. Ampermetre , voltmetre , osiloskop gibi cihazları da bağlıyor ve kurduğunuz devrenin teoride ne gibi tepkiler vereceğini sanal ortamda görüyorsunuz. İşi öğrenme aşamasında da çok yararlı bir uygulama. Her şeyi sanal ortamda kurup , düzenleyip analiz et. Mükemmel , mükemmel :)

Bir sonraki yazımızda da , PIC 12f675 ile ilgili başlangıç ayarlarını anlatacağım. Görüşmek üzere…