PDF Dosyası Nedir? | Nasıl Açılır? | Nasıl Yapılır?

İnternette ve resmi belgelerin çoğunda pdf standartı kullanılıyor. Banka ekstre gönderiyor, pdf dosyası, firma teklif gönderiyor pdf dosyası. Pekala bu pdf dosyası nedir? Nasıl oluşturulur?

PDF Dosyası Nedir?

PDF  ingilizce ; Portable Document Format Türkçe meali olarak  Taşınabilir Belge Biçimi anlamlarına gelir. Basit bir kaç program ile cep telefonlarında bile görüntülenmesi mümkün bir belge biçimidir. İçeriğinin değiştirilmesi için 3. parti yazılımlara ihtiyaç varken okunması için basit bulunabilen programlar yeterlidir. ISO standartı olma aşamasındadır.

PDF Dosyası Nasıl Açılır?

Şüphesiz ki PDF dosyalarını açmak için adobe firmasının ücretsiz Acrobat Reader programı akla gelmektedir ve en çok da bu program kullanılır. Pardus kullananların ekstradan bir program kurmasına gerek yok. KDE okular programı Pardus ile beraber gelmekte ;) Acrobat reader programı bazı belgeleri tarayıcı üzerinden açarken fazla kaynak tüketerek sistemi kilitleyebilir.

Firefox PDF Downloader eklentisi ile internet üzerinden sorunsuzca PDF açma keyfini yaşabilirsiniz.

Foxit Reader , Sumatra PDF masaüstü araçları Acrobat Reader’a alternatif olarak kullanılabililir. Acrobat reader varken neden kullanayım diye düşünmeyin. Bazı sistemlerde acrobat reader aşırı kaynak tükerek sistemin kilitlenmesine yol açabiliyor.pdf nasıl yapılır, pdf nedir, pdf nasıl açılır

PDF Dosyası Nasıl Yapılır?

Öncelikle şunu belirtmek isterim. Open Office kullanıcılarının ekstradan program kullanmasına gerek yok. Dosya menüsünden her türlü belgelerini PDF olarak kaydedebilirler. Bu durum Pardus için de geçerli ;)

Windows kullanıcıları ne yapacak? Belgelerini nasıl PDF şeklinde kaydedecek? PDF kaydetmek için oldukça çok ücretli program var.  Biz ücretsiz programlardan bahsedeceğiz.

Zamzar.com ; ücretsiz online çeviri aracı. aklınıza gelebilecek her türlü formatı çapraz birbirine çevirebiliyor. Dosyayı upload ediyorsunuz. Hangi formatta istediğinizi seçiyorsunuz. Size mail ile indireceğiniz adresi gönderiyor.

CudePDF ; Sanal bir yazıcı oluşturuyor. Belgelerinizi yazıcıdan yazdırır gibi PDF dosyası oluşturabilirsiniz. Son sürümü windows 7 için hazırmış.

Bunlara benzer bir çok program var fakat ücretsiz olararak en kullanışlı olanları bu programlar.