Özsezi Nedir? Nasıl Oluşur?

İtfaiyeciler yangın alarmına geçmişlerdi. Yangın bölgesine geldiklerinde alevler içerisindeki depoya hiç vakit kaybetmeden müdahale etmişlerdi. Dışarıdan yangın kontrol altına alınmıştı. İçeride hâlâ alevler vardı ve bu alevleri söndürmek için şef ve ekip arkadaşları içeriye girdiler. Her şey normal gözüküyordu fakat itfaiye şefi birden ekibini dışarıya çıkarttı. Nedenini kendisi de açıklayamıyordu. Ekip arkadaşları da bir anlam veremiyordu. Sadece kötü bir şeyler olacağını hissettiğini söylüyordu. İçeride birden patlama oldu ve içeride kalan olsaydı ya ölecekti ya da ağır yaralanacaktı. İşte önsezi dediğimiz olay bu şekilde bir şey. Kötü bir şey olacağını hissediyorsunuz fakat anlatamıyorsunuz.

Bu olayı her meslek için çoğaltabiliriz. Her kişinin mutlaka başına gelmiştir ve  ya iyi ki yapmışım ya da keşke yapsaydım dediği olmuştur.

Bilim adamlarına göre bu önsezi nasıl oluşuyor?

Beyin üzerinde araştırma yapan bilim adamları konuyu şu şekilde açıklıyorlar; beynin ön tarafındaki bir bölge devamlı olarak etraftaki verileri analiz ediyor ve biz bunun farkında olmuyoruz. Etraftaki ses, koku, gördüğümüz her şey bu bölgede geçmişteki benzer olaylarla karşılaştırılarak analiz ediliyor. Eğer, analiz sonucunda kötü bir sonuç çıkarsa hemen uyarı veriyor. Bu da içinize doğan kötü his oluyor.

İtfaiyeci örneğini de şu şekilde açıklıyorlar; itfaiyeciler içeriye girerken tek düşündükleri alevleri söndürmekti bu yüzden etraftaki olayları mantıklı bir şekilde analiz etmeden içeriye girdiler. Fakat beynin ön tarafı dumanı, hava akımının yönünü, alevlerin rengini gibi bir çok şeyi analiz etti ve önceki deyimlerden yola çıkarak kötü bir şeyler olacağını haber verdi.

Bu yüzden bilim adamları, deneyimli kişilerin önsezilerine güvenmek gerektiğini söylüyorlar. Tabi bu önsezi kavramının her zaman doğru olmayacağını da belirtiyorlar. Aslında beynimizin ön tarafı istatistiksel analiz yapıyor da haberimiz olmuyor ;)

Pekala bu kadar analiz ediyor da neden his olarak uyarı veriyor da mantıklı bir açıklama yapmıyor?  Bunu yabancı bir kişisel gelişim uzmanı şu şekilde açıklıyordu; beynin ön tarafındaki bir bölge çok karmaşık gibi çalışıyor olsa da çalışma mantığı aslında çok basittir. Devamlı çalışır ve analiz eder? Soru şudur; “Bu durumda beni yiyecek mi? Ben mi yiyeceğim?”  Basit bir doğa kanunu :)  Sonuç, beni yiyecek çıkarsa hemen uyarı verir. Beynin diğer ilgili kısmı etraftaki diğer olgulara göre vücudu yönlendirir.

Mesela bir köpek ile karşılaştığınızda oradan koşarak ayrılırken, patronunuz size fırça atarken oradan kaçmazsınız. Fakat, sonuç olarak beynin ön tarafı aynı uyarıyı vermiştir. Uyarıyı alan diğer ilgili kısımlar içinde bulunduğunuz olayla ilgili analiz yapar ve vücudunuzu yönlendirir. Olayla ilgili mantıklı bir şey yoksa tetikte bekler ve biz sadece olumsuz hissederiz. Zaten panik atak hastalığı da bu bölgenin düzensiz çalışmasından kaynaklanıyor.

Bu bilim ile ilgilenen kişiler bu karmaşık yapıyı bu kadar basit anlatmaya çalışıyorlar fakat insan anatomisi hakkında ufak gözüken şeyleri duydukça kendimi tanımakta zorlanıyorum :)