Open Office Kullanım Notları – calc belgesi yazdırma alanı

Yıllarca MSOffice kullanmış biri olarak OpenOffice geçince bazı alışkanlıkları yenmesi zor oluyor. El alışkanlığı, yıllardır göz alışkanlığı v.s. Kullanıcıların openoffice’i gördüğü gibi bu ne böle demesi de ayrı bir dert. Bazı alışkanlıklardan vazgeçilmesi gerçekten dert oluyor. Burada başkalarından bahsetmiyorum. Kendimden bahsediyorum.

Her ne kadar değişik de olsa, bazı yönlerine alışmak gerekse de artı yönlerini gördüm. Mesela, MS Excelde takip edilen 24 MB.’lık bir belgeyi Ooo Calc ile kaydedince 1 MB. kadar düşürdü. İçeriği tamamen aynı. Değişen bir şey yok. Xls uzantılı dosyalarda bir takım özellikleri kullanılamasa da dosyayı ods biçiminde kaydedince hem hızlı hem hesaplı çalışıyor ;)

Eğer, Ms Office 2007 ‘ye yeni geçiyorsanız bence Open Office kullanın. Neticede her ikisine de alışmak zorunda kalacaksınız. Bence Open Office’e alışmanız daha mantıklı olacaktır.

Sözü geçen OpenOffice programını kullanırken aldığım bazı notlar ;

Yazdırma alanı belirleme:

Yılların verdiği tecrübe ile Dosya menüsünden yazdırma alanını bulmaya çalışıyorsunuz yok. Koymayı unutmuşlar :) Yazdırma alanı belirlerken 2 seçeneğimiz mevcut.

1. seçeneğimiz, Dosya menüsünden yazdır tıkladığımızda açılan yazdırma penceresinden “Seçilmiş Hücreler” seçeneğini işaretlemek. Böylece seçtiğimiz hücreleri yazıcıya göndermiş oluyoruz.

2.seçeneğimiz ki normal şartlar altında devamlı bu kullanılıyor. “Biçim” menüsünden “Yazdırma Aralıkları”

Gelelim buradaki butonların anlamlarına,
Bir Ooo Calc belgesinden belirli hücreleri seçelim. Biçim menüsünden Yazdırma Aralıklarına girelim. Oradan tanımla tıklayalım. Sayfa Önizlemeye baktığınızda sadece seçtiğiniz alanı göreceksiniz.

Aynı belge üzerinden başka alan seçelim. Tekrar Biçim – Yazdırma Aralıklarına gidelim. Bu defa “Ekle” tıklayalım.

Sayfa Önizlemeye baktığınızda, 2 sayfa göreceksiniz. İlk işaretlediğiniz yer 1.sayfa, sonra işaretlediğiniz yer 2. sayfa olacak. Bu şekilde istediğiniz kadar sayfayı belirleyebiliyorsunuz.

Biçim – Yazdırma Aralıkları – Kaldır ise; yapmış olduğunuz tüm yazdırma alanları iptal eder ve belgeyi ilk ayarlarına döndürür.

Sayfa Sonu Önizleme:

Benim gibi önce önizlemeye basıp, oradan sayfasonu önizleme aramayın. Belge normal şekliyle açık iken Görünüm menüsünden SayfaSonu Önizlemeye geçebilirisiniz. Sayfasonu önizlemeden çıkmak için Görünüm – Normal kullanabilirsiniz.