Open Office Calc ve Otomatik Süzme

Bir firmada bilgisayar varsa mutlaka excel ya da open office calc kullanıyordur.  Excel ya da calc kullanan kişiler de süzme işlemini kullanmadan işlerini yapamazlar. Zaten bunu bilen Microsoft, arıyor ve sizde excel yok kullanmıyor musunuz? diye imalı konuşuyor…

Küçüklüğümüzden beri bir bilgisayar aldığımızda, bilgisayarcılar Microsoft excel kurarlardı. Evde kullanıyorsunuz, lisans istemez diyerek.  Hatta bazı bilgisayarcılar olayı abartarak, onlarca firma var  gelip sizi mi bulacaklar diye lisans satmazlardı :)  Durum böyle olunca insanlar microsoft ürünlerine alışmışlar. Firmada Open Office kullanmaya başladık başlayalı, neden bu butonun yeri değişti diye fırça bile yedim.

Excel ve Calc birbirinden bağımsız aynı işleri yapan ayrı programlar. Tabi ki kullanım yönünden bir çok farklılıkları olacak. Şimdi, süzme işlemindeki farklılıklardan bahsetmeye çalışacağım.

Open Office 3.1 öncesi Calc programında süzme işlemi oldukça zahmetliydi. Öncelikle, süzme yapılacak hücreler seçilmeli, veri – Aralık tanımla işlemi yapılmalıydı.  Sonra otomatik süzme koyarak işler yürütülmeliydi.

Open Office 3.1 Calc ile bu zahmet bir nevi en aza indirgenmiş. Fakat hâlâ bazı eksikleri mevcut. Eğer, dosyanız ods ve 1. satır başlıkları içeriyorsa sıkıntınız yok. Süzme işlemi sorunsuz bir şekilde hallediyor.

Fakat, dosyanız xls’den devşirme ve ilk satırlarda başka işlemler ile beraber hücre birleştir kullanıyorsanız işte o zaman bu stardart süzme işlemleri sizi delirtebilir. Bir de işiniz  acil ise microsoft istiyorum diye bağırabilirsiniz. Fakat, telaşlanmayın aşağıdaki anlatacaklarımı sırası ile yaparsanız problem yaşamayacaksınız.

1 – Öncelikle mevcut olan süzme işlemini iptal edin.

2 – Verilerin bulunduğu yerdeki en son satıra gelin. (Ctrl + aşağı yön tuşu)

3 – Veri Menüsünden  Süz – Otomatik süz tıklayın.

4 – Dosyanızı kaydedin. Dosya menüsünden yeniden yükle tıklayın.

Otomatik süz mevcut verileriniz ile süzme işlemini gerçekleştirecektir.

Fakat, dikkat edilmesi gereken bir konu var. Şöyle ki, sizin verileriniz şu anda 200. satırdaydı. Süzme işlemi 200. satıra kadar yaptınız. Verileri işlemeye devam  ettiniz. 280. satırdayken mevcut süzmeyi yaparsanız son 80 satır süzme işlemi içerisinde olmayacak. Bu yüzden süzme yapacağınız zaman yukarıdaki 4 işlemi tekrar yapmanız gerekecek.

Dilimizin döndüğünce süzme işleminin mantığını da anlatalım;

Siz herhangi bir hücre seçtiğinizde, calc bu hüzcreyi baz alarak en üst satıra doğru kontrol etmeye başlıyor. Bir boşluk bulduğu anda dolu olan son hücreyi başlık olarak algılıyor. Süzme yapılacak hücrelerin başladığı yer tamam.

En alta doğru kontrol etmeye başlıyor. Bir boşluk bulduğu anda, dolu olan son hücreyi de süzme işleminin buraya kadar yapılacağını algılıyor ve veri aralığını otomatik olarak yapmış oluyor.

Bu yüzden yeni veri girdikçe, yukarıdaki 4 adımı süzme yapılacak veri aralıkları için tekrarlamanız gerekiyor.