Nvidia’nın yapay zekası : GauGAN

Mikrodenetleyici ile led yakalım derken , nvidia’nın harikası GauGAN hakkında haberler okudum. Adamlar yapmış dedirtiyor yani. Nvidia’nın geliştirdiği GauGAN bir yazılım. Bu yazılım , internetteki bir çok fotoğrafı tarayarak fotoğrafları analiz etmiş. Sanırım, halen da analiz ederek öğreniyor.

Siz anaokulu öğrencisi gibi boyama yapıyorsunuz , gökyüzü , göl , deniz, bulut , kar v.s. anaokulu öğrencisi gibi yapıyorsunuz. Yazılım , öğrendiği bilgiler eşliğinde size manzara fotoğrafı çıkartıyor.

Windows ile beraber hayatımıza giren paint kavramını almışlar , Yapay zeka ile gerçek manzara görüntülerine dönüştürmüşler. Ünlü ressam Bob Ross’un dediği gibi , belki şurada küçük mutlu bir ağaç vardır tarzındaki sözlerini hayal edip fare ile dokunuyorsunuz. Hiçbir beceri , uğraş vermeden yapay zeka saniyeler içerisinde size hayalinizi veriyor.

Nvidia’nın bu yazılımı öğrenebilmek için 1 milyon nesneyi taramış. Nvidia ‘nın yaptığı sadece yazılım değil. 1 milyon fotoğrafı piksel piksel tarayacak , analiz edip bunları anında uygulayacak algoritması için de sağlam bir donanım gerekiyor. Bitcoin ile ismini sık sık duyduğumuz GPU .

Nvidia ‘nın geliştirdiği TITAN RTX platformunda Turing mimarisi üzerinde kullandığı tensor sistemi sayesinde ağır işlem gerektiren bu işler kısa sürede yapılabiliyor.

Bu işlerin en temeli de mikrodenetleyici ile led yakmaktan geçiyor :) Led yaktım oldu iş değil , led yakıp 100 fırın ekmek yemek lazım tabi.

Nvidia , gaugan hakkında da bir video yayınlamış;
https://www.youtube.com/watch?v=p5U4NgVGAwg