Messenger’dan bulaşan virüs

Şu son günlerde bir çok kişi farkında olmadan başkalarına virüs gönderiyor. Msn de muhabbet ederken en güvendiğiniz kişiden paris hiltonun resimlerine bak, resimlerim nasıl olmuş gibi iletilerle beraber bir zip dosyası gelebilir.

Eğer, bu dosyayı kabul edip açarsanız olacakları anlatayım… 3-4 saniye içerisinde listenizdeki tüm online kişiler isteğiniz dışında açılacak ve hemen kapanacaktır. Msn kilitlenecek işlem yapamayacaksınız. Bu 3-4 saniye içerisinde tüm online kişilere sizin adınıza bir ileti ve bir dosya gidecek. Size güvenip açan kişide de aynı olaylar olacak ve bu zincirleme olarak büyük bir virüs dağılımına neden olacak.

Eğer böyle bir konu daha söz konusu değil ise, en güvendiğiniz kişiden gelen dosyalarda bile ne olduğunu ve bilerek gönderdiğini teyit ettikten sonra açın. Eğer, gönderen kişinin haberi yok ise sakın açmayın.

Eğer, siz de gelen dosyayı açtıysanız şu an muhtemelen bilgisayarınızda virüs var.

Windows Xp işletim sisteminde windows dizini altına msn ile başlayan bir dll dosyası ile bir çok photo ismine benzer zip dosyası vardır. bunları sildiğinizde büyük bir ihtimalle düzelecektir fakat ileriki günlerde windows un çökme ihtimali yüksektir.

Virüsün bulaştığını düşünüyorsanız, yedeklerinizi alarak format atmak en mantıklısı olacaktır.