İşletim Sistemleri ve Yeni Donanımlar

Bildiğiniz üzere piyasada windows 7 adında yeni bir işletim sistemi satılmaya başlandı. Bununla birlikte eski işletim sistemleri için destek kalktı kalkacak. Bir çok donanım üreticisi artık windows XP sürücüsü geliştirmeyi bıraktı.

Bilgisayarınızın ağırlığından şikayetçisiniz ve yeni bir donanım almanız gerekiyor. Tabiki yeni donanım ile bir çok yenilikler gelecektir. Fakat, dikkat etmeniz gereken bir husus da sizin için gerekli programların hangi sistem altında çalışıyor olması? Örnek vermek gerekirse, işiniz için gerekli bir program vardır ve sadece Windows XP işletim sisteminde çalışıyordur.  Mecburen xp kullanacağınız bir donanım için piyasada en son çok çıkmış, daha önce duymadığınız özellikleri olan donanımlara bakmanıza gerek yok. Büyük olasılıkla yeni duyduğunuz o özellikler için XP sürücüleri yoktur.

Çipsetine göre yükleriz diyenlere bir çift sözüm olacak. Cep telefonlarında  çin çakması olur ya, çipsetine bakar uydururuz bir driver demek de aynı olay. Daha sonra mavi ekran hataları, durup dururken reset atmalar şikayetler şikayetler… Ram’dan olabilir mi? Yoksa anakarttan mı? Yok yok harddiskte var bir şey? Ekran kartını değiştirdiniz mi? gibi çözüm önerileri…

Vista ile fazla haşır neşir olmadım fakat, çoğu gecelerim windows 98 ve XP ile geçti. İnanınki virüs sorunları haricinde donanım gibi gözüken çoğu sorun uygun sürücüler ile halledilebilir sorunlardı. Bir anımı anlatmak isterim,

Bilgisayar firmasında teknik serviste çalıştığım yıllardı. Sanayi bölgesinde fabrikası bulanan bir patron geldi. Elinde orjinal bir araba oyunu. İsmini hatırlayamıyorum fakat içinde taksi v.s. vardı. Şehir içinde dolaşıyordu. Neyse oğlu bu oyunu istediği için sıfır bilgisayar istiyordu. Bilgisayar toplandı. Orjinal XP lisansı verildi. Her şeyi orjinal ve en iyisini istiyordu. Kurulum bitti. Oyunu test ediyoruz. Bilgisayar 15 dk. sonra reset atıyor.

Fanlar kontrol edildi, sonuç: reset. Fanlar değiştirildi, ekran kartı değiştirildi, ram değiştirildi, işlemci değiştirildi. Sonuç: Reset… Bilgisayar sabaha teslim edilecek. Gece olmuş, firma çalışanları evlerine gitmiş. Bizim patron firmada. durumu anlattım. İçinden çıkamadığını söyledim. Geldi, oyunu açtı 15 dk. reset attığını görünce anakart CD sini istedi. Hiç unutmam içerisinden VIA 4in1 çipset sürücülerini kurdu. Sonuç: 5 saat aralıksız oyunu oynadım :)

Alım-satım işlerini bırakalı çok oldu. Bazen bana danışıyorlar. 4 Gb. Ram, anakart şöyle böyle, işlemci 3 Ghz. Harddisk şöyle böyle. Bunu alalım mı? Diyorum ki, güzel bilgisayar. Bununla ne yapacaksın diye soruyorum? Xp kurup, bilmem ne programında çizim yapacağım. Anakarta bakıyorum üretici firma sadece  Vista driverları var diyor. Satıcı biz buna hep XP kuruyoruz, sorun çıkmıyor diyor. Çakma sürücülerle tabi ki kullanabilirsiniz fakat, unutmayın ki ufak bir işlem yaparken büyük zaman kaybı yaşatacak sıkıntılar çekebilirsiniz.

Böyle  çakma sürücüler ile kim bilir kaç bilgisayar satılıyor?