İngilizce Nasıl Öğrenilir?

Yabancı dil öğrenmek kolay olduğu kadar oldukça zordur. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, her dilin kendine özgü farklılıkları vardır ve bu farklılıklar o dil için çok doğaldır.

İngilizce öğrenmeye başlamak için şunu benimsemeliyiz.  İngilizce, kendi dilimizdeki gibi okunmaz, yazılmaz ve kelimeler ile bire bir çeviri yapılamaz. Birebir çeviri yapmaya kalktığınızda hiç olmadık anlamlar çıkar karşımıza. Bu yüzden cümlenin tamamında ne anlatılmak isteniyorsa kendi dilinizde onu yazmanız gerekecektir. Kelimelerin çoğu sizin ağzınızdan çıkacak fakat ne anlatılmak istendiğini ifade edebileceksiniz.

Önce kelime öğrenin;

Kelimeleri yazılışları , okunurken çıkardıkları ses ile birlikte anlamlarını da öğrenmelisiniz. Burada önemli olan kelimelerin yazılışları ile beraber nasıl söylendikleridir. Anlamlarını birebir kendi dilinizdeki gibi algılamayın. Bizdeki gibi eşanlamlı, sesteş, vecizeler, deyimler gibi bir çok kelimeleri olacaktır. Türkçe’deki birebir anlamlarını değil, ingilizcede hangi nesne ya da eylemi belirttiğini öğrenmelisiniz. Kısaca, onlar gibi düşünmeyi öğrenmelisiniz.

Daha sonra gramer bilgisi işin içine girecektir. Nasıl cümle kuracağız? Kendimizi ya da olayları farklı zamanlarda nasıl ifade edeceğiz? Bu kelimeleri nasıl ve nerelerde kullanacağız ?

Başkalarını nasıl anlayacağım?

Bu durumu çözmenin en iyi yolu şimdilik hiçbir şey anlamasanız da bol bol ingilizce yayın dinlemektir. Neticede bebekler de bizi anlamıyorlar fakat duydukça bilmedikleri dili benimsiyorlar.

Bundan sonrasını aşağıdaki anlatacağım web sitelerinden öğrenebilirsiniz,

http://www.languageguide.org/ : Bu site vikipedia tarzında hazırlanmış, içeriği tamamen gönüllüler tarafından hazırlanan bir platform.  İngilizce yanında bir çok dili de destekliyor. Kelime ve cümle yapıları için iyi bir başlangıç yapılabilir.

http://www.livemocha.com/ : Milyonlarca üyesi olan ve hergün artan kullanıcı sayısı ile çok eğlenceli interaktif bir platform. İçeriğinde barındığı filmler, belgeseller ile eğlenceli bir yer. Ücretli ve ücretsiz olarak iki farklı şekilde hizmet veriyor.

http://www.bbc.co.uk/languages/other/ : BBC, onlarca dilde yayın yapıyor ve aynı zamanda internet üzerindeki sunduğu hizmetler ile bir çok dili öğretiyor meraklılarına.

http://www.bbc.co.uk/radio/ : Buradan online radyo dinleyebilirsiniz. İstediğiniz kanalı seçin ve açılan pencerenin üst kısmındaki “listen live” butonunu tıklayın. İngilizce radyo dinleyerek algılamanızı daha da geliştirin.