Google Adsense Hakkında

Yıllardır gazanya ismiyle blog yazıyordum. Mesleğim gereği , yazılım geliştirip bazen ücretsiz , bazen de ihtiyacı olan firmalara ücreti mukabilinde veriyorum. Mobil cihazların yaygınlaşmasıyla mobil uygulamalara yöneldim biraz. Adsense ilk yıllarında , başvur – onayla şeklinde çalışırken şimdi incele , katı kurallar şeklinde çalışıyor sanırım. Şimdi adsense maceramı anlatayım. Bir adsense hesabım var idi, çok kazanmasa da web siteleri üzerinden yılda bi – iki kez ödeme alabiliyordum. Bir de kendi ismimle kullandığım hesabım var. Buradan da play store yayınları felan yapıyorum. Şimdi neden iki hesap vardı diye sorgulamayın , eskiden işler bu şekilde yürüyordu :)

Geçenlerde , adsense – adword – play store hepsini tek hesap üzerinden kontrol edeyim diye düşündüm. Düşünmez olaydım. Adsense için başvuru yaptım. Başka bir hesabınızın olduğunu fark ettik. Lütfen diğer hesabı kapatarak tekrar başvurun dedi. Diğer hesap o kadar eski bir hesapmış ki , google hesabı kapat butonu koymayı unutmuş :) Efendim , adsense ekibiyle iletişime geçtim. durumu anlattım. Tek hesap üzerinden her şeyi kontrol etmek istiyorum dedim. Bu yüzden kapatıp , diğer hesaptan bakalım dedim. Anlayışla karşıladırlar ve aktif hesabımı içerisindeki bakiyeyi göndereceğiz diyerek kapattılar.

Ne olduysa ondan sonra oldu , Efendim , kullanmak istediğim hesap üzerinden tekrar başvuru yaptım. Sitelerinizi inceleyeceğiz dediler. Sonrasında , içerik yok diye onay almadı. Bu yıllardır yazdığım gazanya bloğu. , nasıl onay almaz.
Neyse , kısa yazıları temizledim. Silmeye kıyamadığım yazılar da oldu tabi. Tekrar başvuru yaptık , bekliyoruz. Gerçek insan mı inceliyor , yazılım mı inceliyor bilemedim fakat , eğer ki hesabınız var ise sakın kapatayım demeyin.

Tekrardan bekliyoruz fakat olan yayınlamayı düşündüğüm mobil uygulamalara olacak. Hepsini gereğinden geç yayınlayacağım sanırım.