Geleceğe Dönüş, Şimdi Gelecekteyiz

1980’lerin sonu 1990’ların başında  çocuk olanlar Geleceğe Dönüş bilim kurgu serisini bilirler. Özellikle hafızalara kazınan uçan kaykayı hâlâ hayal ederiz :) Dün Geçen gece Hamza’nın friendfeed’teki girdisini görünce oturdum izledim tekrardan ve geçmişte bu günler için ne düşünmüşler, neler olmuş yazmak istedim. Gerçi bu günlerde fotoshop ile değiştirilmiş resimler ortada geziyor.

Kısaca özetlemek gerekirse, çılgın bir profesör bir sabah kafasını sert şekilde çarpar ve o an gördüğünü hayata geçirir. Bunun zaman makinesi olduğunu anlar ve zaman makinesini keşfetmiş olur. Sonrasında geçmiş ve gelecekte maceralar başlar.

geleceğe dönüş, zaman makinesi

Filmin ikinci serisinde zaman makinesi 21 Ekim 2015 tarihine ayarlanmıştır. Kendimizi bir anda 2015 yılında uçan taksilerin arasında buluruz. Hava yolları uçan araçlar için tahsis edilmiştir. Havada asılı kalan trafik işaretleri ilgimizi çeker. Uçan taksilerde kanat yoktur ve çok hoşumuza gitmiştir.

uçan taksiler

Bilim adamlarından 5 yıl içerisinde bu taksileri ve yer çekimine meydan okuyan bu trafik işaret ve levhaları bekliyoruz ;)

Gelecekteki giyim tarzını ise şu sözlerle dinliyoruz; “Bu zamanda gençler cepleri dışarıda geziyorlar”.  Sonrasında bol olarak giydiği ceketin bir anda bedenine uygun olarak şekil aldığını görünce vay be dediğimi dün gibi hatırlıyorum. Kaza sonucu havuza düştükten sonra bu ceketin kendini ve saçı kurutmasını görünce de hadi be demiştik. Giydiği spor ayakkabılarını unutmamak lazım. Giyildiğinde kendini ayakların boyutuna göre otomatik olarak sıkarak, insanı bağcık ve kerata derdinden kurtarıyor. Sanırım markası Nike. Biz bunu Nike markasının sözü olarak gördük ve önümüzdeki 5 yıl içerisinde kendilerinden bekliyoruz ;)  Nano teknolojisi ile de bu tür ceketleri 5 yıl içerisinde pazarlarda görebilir miyiz? Nano mühendislerine duyrulur :)

otomatik ayakkabı

otomatik mont
gerçeklik reklamı
uyuşturucu ışın jeneratörü

Geleceğe ilk girdiğimizde uyuşturucu ışın jeneratörünü anlatmayı unuttuk. Gözlerine doğru tutulan iki göz arası kadar aralıklı iki adet led ile gözlerine tuttuğunuz insanı 3-4 saat uyutuyor. O zamanlar küçük olduğumuzdan gerek çok fazla ilgimizi çekmemişti.

Caddedeki görsel reklamlar ise, ekranda durduğu gibi durmuyor daha çok ekrandan dışarı çıkararak gerçekliğe karışıyor. O zaman köpek balığı kahramanımızı yiyecek diye heyecanlanmıştık.

pepsi kola, geleceğe dönüş kafe servis

beyzboll sopası

Kahramanımızın girdiği kafedeki servis dikkate değer. Sadece bir kola istiyorum dediğinde hiç

beklemeden  masanın altından bir şişe yukarıya çıkıyor. 2015 yılı için düşünülen pepsi logosu da güzel karakterleri ile geleceği kafamızda şekillendirmişti.  Bana göre güzel bir logo ;)

2015 yılında kavgacı çocuklardaki ufak bir sopanın büyüyen beyzbol sopası olması, teknoloji isteği kadar gelişsin kavga kültürü değişmez havası veriyor.

Kafe içerisindeki bayanın izlediği Michell Jackson (en azından ben ona benzettim) şimdi dikkatimi çekti. Acaba yaşayacağı öngörülmüş müydü? Yoksa filmdeki bayan nostalji mi yapıyordu? O zaman ne olursa olsun 2015 yılında nostalji yapacağı kesin.

michell jacksonparmakizi kapıparmak izi ödemeplazma tv

Parmak izinin hayatımıza her alanda gireceği öngörülmüş ki mevcut teknoloji ve olaylar girmesi gerektiğini gösteriyor. 2015 yılında olur mu bilinmez. Polis kimlik tespiti yaparken parmak izi okutuyor ve kimlik bilgilerine, adres bilgilerine ulaşabiliyor. Eve girerken anahtar ve kapı kolu olmadığını görüyoruz. Parmak izi ile ev güvenliğinin alındığı görüyoruz. Takside nakit kullanımı kalkmış, kredi kartı ise hiç yok. Sadece parmak izi ile ödeme yapılıyor. Bu ayrıntı şimdi dikkatimi çekti.

görüntülü konuşma

Evet, bankaların bu tür uygulamalara başlaması gerek artık. Yaygınlaşması 2015 yılına ancak yetişir :) Dev plazma ekranı günlük hayatta görüyoruz ve şimdi çok doğal karşılıyoruz. Fakat 2015’in gençleri aynı anda 6 ayrı kanalı izleyebiliyorlar. 5 yıl sonra göreceğiz :) Aynı şekilde dev ekranda görüntülü konuşma yapılabildiği o zamanın şartlarında bize bilim kurgu gelmişti.

Fakat, filmde cep telefonu diye bir kavram öngörülmemiş. Profesör ve kahramanımız 2015 yılında hâlâ telsiz ile iletişimi sağlıyor :) Bu da telsizin vazgeçilmez bir iletişim aracı olduğunu mu gösteriyor acaba?

Ve sırada çocukluk hayalimiz, yürürken havada süzüldüğümüzü hayal etmemize neden olan alet. Bizi hiçbir şey bu kadar heyecanlandırmamıştı. Biz buna uçan kaykay diyoruz. Evet bu bizim hayallerimizi süsledi, hâlâ da süslemeye devam ediyor :) Biz bunun hayali ile yatardık, bunun hayali ile sokakta yürür, koşardık.  Bu filmde hiçbir şey bu kadar dikkatimizi çekmemişti. Yer çekimine meydan okuyan, tekerlekleri olmadan havada süzülen bu kaykay ile büyük biz.  Yaşımız fazla ilerlemeden, bilim adamlarının bu aleti 2015 yılına kadar piyasaya çıkarmalarını sabırsızlıkla bekliyoruz :)

hava kaykayı, uçan kaykayuçan kaykay

O zaman çocuk aklımızla, bir kutunun altına mıknatıs yerleştirir başka bir mıknatıs ile o kutunun havaya savrulmasını sağlardık. Uçan kaykay hayallerimizi 90’lı yılların ortasında yapmaya çalışırdık. Fakat, fen bilgisi dersindeki pusula deneyinde mıknatıs hareket ederdi. Bizim kutu başka bir mıknatıs olmadan hareket etmezdi :) Nerede hata yaptığımızı hâlâ bulamadım :)

Bir de profesörün, zaman paradoksu diye bir deyimi vardı. Gelecekteki biri geçmişteki kendisi ile karşılaşırsa zaman paradoksu oluşabilir ve evren yok olabilirdi. Bu bizi o zamanlar zaman makinesine inandırmıştı. Biz gelecekte zaman makinesi ile yolculuk yapıyorduk fakat, şimdi kendimizi izliyorduk. Çünkü karşılaşırsak evren yok olurdu :)

Filmi izlerken hatırladığım kadarıyla geçmişte düşündüklerimi yazdım. Biz ne hayallerle büyümüşüz :)

Filmde 2015 yılında öngörülen teknolojilerin bir çoğu günümüzde gerçekleşmiş. Bazıları günlük hayatımıza girmiş, bazıları ise şu an için yaygınlaşmamış. O yıllarda bu kadar isabetli  film yapan yapımcıları tebrik ediyorum.