Geçmiş Zamana Yolculuk

Şimdi başlığı görünce Einstein, izafiyet teoresi, karadelik, zaman kırılmaları, paralel evrenler teorisi gibi şeylerden bahsedeceğimi düşünmeyin.  Geliştirilmekte olan yeni bir 3 D sistemini gelecekte nasıl kullanabilirizden bahsedeceğim.

3d teknolojisi devamlı geliştiriliyor. İnsana sanal bir dünya oluşturmak için çaba sarf ediyorlar. Teknoloji şirketleri Kırmızı-Mavi 3d devriminden polarize 3d devrimine daha gerçekçi sanal dünya arayışı içerisindeler.

Öncelikle bir video izleyelim. Adamın hareketlerine özellikle düz tabanda denge kurma çabasına dikkat edin.

Amazing 3D immersion technology from IDEO Labs on Vimeo.

Yukarıdaki mekan yaklaşık 3 mt. x 3mt. x 3mt. beyaz duvarlardan oluşan bir oda.  Kızılötesi alıcıları olan kameralar ve kızılötesi verici bulunan polarize 3d gözlük. Gözlük hareket edince konumunu kızılötesi ile algılayan kameralar konuma göre görüntüyü oluşturuyor ve gerçeklik hissi zirveye ulaşıyor. Bu sistem 600 bin dolar değerindeymiş :)

Aslında günümüzde hemen hemen herkes bir nevi geçmişe yolculuk ediyor. Bir müzik, bir resim ya da bir video sayesinde anılarımız tazeleniyor ve bir nevi o anı zihnimizde yaşıyoruz. Ey gidi günler diyerek geçiştiriyoruz. Bazen gözlerimizden yaşlar dökülüyor, bazen durduk yere gülüyoruz.

Sanal alemi, daha da gerçekçi yapmaya çalışan teknoloji şirketleri günümüzde 3-4 farklı yerden görüntü sağlayan projeksiyon cihazları kullansa da bunu sadece bir gözlüğe indirmeye çalışıyorlar.

Bir düşünün, gözlük takıyorsunuz ve bir düğmeye basıyorsunuz. O anı yukarıdaki görüntü misali kaydetmeye başlıyor. Siz normal yaşantınıza devam ediyorsunuz. Sizin gözlerinizle de gerçek boyutlu çekim yapıyor.  Daha sonra bir tuşa basıyorsunuz ve yukarıdaki gibi o anı tekrar yaşıyorsunuz.

Çocuğunuzun doğum günü, şimdilerde resimlere bakıp bakıp küçüktü büyüdü diye düşünüyorsunuz. Ya da torunlarınız, yaşlılar hep küçük torunlarının özlemini duyar. Eskiden sözlü anılarla yaşanırdı, resimlerle yaşanmaya başlandı, günümüzde videolarla yaşıyoruz geçmişi.

Gelecekteki geçmişi de sanal gerçeklikte yaşayacağız gibi gözüküyor. Yaşlanıp evde yalnız yaşamaya başlayınca gözlüğü takacaksınız ve 5 yaşındaki torununuzla tekrar tekrar oyunlar oynayacaksınız gelecekte. Belki 2 yaşındaki oğlunuz “-bu ne” diye sorduğunda siz gerçekmiş gibi durmadan cevap vereceksiniz.

Şimdilik bunlar hayal gibi gözükse de biz görebilir miyiz diye düşünmeden edemiyorum.