Farkında Olmadan Bulduğumuz İcatlar

Uğur Hocamın yazdığı musakkalı makarna yazısını okuyunca kendimi zaman tünelinin içerisinde buldum. Öğrencilik hayatından ve farkında olmadan yaptıklarından bahsetmiş.

Milenyum dedikleri 2000 yılına öğrenci evinde tipik öğrenci hayatı ile giriş yaptık. Okuduğum yerde kışları oldukça sert geçiyordu. Biz ısınmak için tüplü soba kullanıyorduk. Kışın ortasında tüp bitti. Hava soğuk ısınmak gerek, cepteki parayı ya tüpe harcayacağız ya da başka bir çare bulacağız. Dışarıya çıktık pazarda geziyoruz. Mağlüm elektrik bölümü olunca elektriksel eşyalara olan ilgi artıyor ve en küçük ayrıntıyı nasıl kullanabilirizi düşünüyoruz.

Çoğu kişi bilir, o zamanlarda elektrikli ısıtıcılar yere yakın olur, ayakları ısıtmakta kullanılırdı ve oldukça da fazla elektrik harcardı. Pazarda dolaşırken bu tip ısıtıcıların yedek parçalarını satan bir yer gördük. İçeriye girdik önce ısıtıcıların fiyatlarına sonra yedek parçaların fiyatlarına baktık. Yedek parçalardan toplamak daha uygun gibi gözüküyor fakat yerde nasıl sabitleyecektik? Hemen ayaküstü bir plan yaptık ve parçalar çok ucuz olduğundan parçaları aldık. Evde kendi ısıtıcımızı yaptık. Prize taktık ve çalışıyor.

İmkansızlık nedeni ile yerde değil kablo ile havada asılı tutuyorduk ve inanın ki havada iken yerde durduğundan çok daha iyi ısıtıyor. İmkansızlıklar nedeni ile bizim ısıtıcı  güneş gibi ısıtıyordu 2000 yılında. Ampülleri de yakmıyorduk, ısıtıcımız hem ısıtıyor hem de aydınlatıyordu :)

2004-2005 yıllarında idi sanırım, ufo çıktı. Güneş gibi ısıtır diyordu :)  Eski ısıtıcılar gibi havayı ısıtmak yerine ısıyı direkt önüne verdiği için çok daha iyi ısıtıyor. Bu reklamları gördükçe içimden biz zaten biliyorduk, diye geçirirdim.

Musakkalı makarnadan, ısıtıcıya bir çok şeyi farkında olmadan keşfetmişiz. Hayatamızın içerisinde kullandığımız bir çok şey farkında olmadan icat sayılabilecek nitelikte.

Şöyle düşünüp  pazarlamacı gözüyle bakınca, acaba hayatımızda farkında olmadan yaptığımız, kullandığımız  fakat insanların yararına olabilecek türden kaç icat ya da ürün çıkar?