DWG Dosyası Nedir? Nasıl Açılır?

 

Autocad programını çoğu kişi duymuştur. Mimarların, mühendislerin tasarım yaparken kağıt yerine bilgisayar ortamında çizim ve tasarım yapmasına yarayan bir program.

Mühendislik işleri yapan kişi ya da kuruluşlar autocad veya benzeri programlarla 2 boyutlu ya da 3 boyutlu tasarımları yaparak proje işlerinde  müşterilerine bu dosyaları gönderiyorlar. DWG uzantısı mühendisler arasında genel bir dosya uzantısı olmasına rağmen, her kişi tarafından bilinmiyor, bilinse bile kullanılmıyor. Gerek lisans ücretleri, gerekse kullanım amacı bakımından mühendislerin ilgili alınında oldukları için.

 

CAD programları olarak anılan bu tür programların genelde yüksek lisans maliyetleri oluyor. Bu yüzden sadece, bununla para kazanan kişiler kullanıyor. Fakat, gün gelir de bir dwg dosyasını açmanız gerekirse ya da 2 boyutlu, 3 boyutlu mühendislik harikaları ortaya çıkarmak için ücretsiz alternatiflerinizin de olduğunu unutmayın. Ücretli programları araştırdığınızda bir çok korsan versiyonuna ücretsiz ulaşabilirsiniz fakat, yasadışı bir iş yapmaya ne gerek var?

Dassault Systèmes firmasının ücretsiz olarak sunduğu DraftSight ismindeki program ilk kurulumda aktivasyon istese de tamamen ücretsiz olarak sunuluyor ve diğer CAD programlarının yapabildiği her şeyi yapıyor. DraftSight programı ile dwg dosyalarını açabilir, yazdırabilir, dwg dosyası hazırlayabilir ve 2 boyutlu, 3 boyutlu proje hazırlayabilir veya mühendislik harikaları ortaya çıkartabilirsiniz.

Ücretsiz olarak indirebilirsiniz;

http://www.3ds.com/products/draftsight/download-draftsight/