Devrim Otomobilleri ve Türkiye

RSS okuyucumda çoğu arkadaşlar DEVRİM filmini yazmış, ben de biras araştırayım yazayım dedim :)

24 Ekimde sinemalarda gösterimde olacak bir film. Film özetle, sadece 4 adet yapılan devrim arabalarının hikayesini anlatıyor. Devrim arabalarının hikayesini bilmeyen yoktur. Benzin koymayı unuttukları için yolda kalmış ve proje rafa kaldırılmış diye biliyordum(k).

Fakat, bu film bana biraz araştırma düşüncesi verdi ve devrim otomobillerinin hikayesini okudum. Uzaklarda arama, vikipedia ‘da var.

Bu arabalar, eski bir garajda ve hiçbir teknoloji eli değmeden üretilmiş. 2 tane otomobil biri bej renkli, diğeri ise siyah renkli. Trenlerle Cumhurbaşkanının yanına getirilir. Törende Cumhurbaşkanı makam aracı olarak siyah otomobile biner ve tören için anıtkabir’e yolculuğa çıkar. Siyah araç benzini olmadığı için 100 mt. sonra yolda kalır. Biz hikayeyi buraya kadar biliyoruz…. Devamını hiç duymamıştım;

Bu olaylar yaşanırken, Bej renkli otomobilin benzin ihtiyacı karşılanmış ve
Cumhurbaşkanı bu araçla yola devam etmiştir. Tören alanına bu araçla gitmiş, 3-4 gün kadar da gezilerini bu araçla yapmış.

Dönemim muhalifleri ve basın, sadece siyah aracı görmüşler ve proje için kötü haberleri topluma duyurmuşlar. Olumsuz baskılar yüzünden proje hayata geçirilmemiş. Üzerinde emek harcanan, para harcanan ve çalışan bir poje hayata geçirilmemiş. (via)

İşin aslına bakarsanız o dönemin haberlerini okumak isterim. Olayı hangi yönleriyle aktarmışlar. Hürriyetin o gün haberindeki başlık: “İlk Türk Otomobili için 900 bin lira harcandı” olarak gördüm fakat, haber içeriğini okuyamadım. Acaba ne yazmışlar :)

Bu otobilden sonra Türkiye’deki otomobil fabrikaları nasıl kuruldu?

Bunu merak ettim ve bizim bildiğimiz ilk Türk otomobili ANADOL ‘u google’ye sordum. wikipedia da bunlar hep yazılmış. Fakat, bu film olmasa araştıp bakmayacakmışım :)

“Vehbi Koç tarafından kurulan Otosan Otomobil Sanayi A.Ş. tarafından 1966-1984 yılları arasında İstanbul‘daki fabrikada üretilmiştir. ” diye yazıyor. Devrim otomobilinden 5 yıl sonra özel bir firma üretiyor. sonra Bize de diyorlar ki, “Anadol Türk otomobilidir.” Anadol ilk Türk otomobili değil. Anadol aslında Türk otomobili değil. Sadece ismi “Türk markasıdır.”

Otosan, KOÇ ve Ford ile ortak kurulmuş. KOÇ’u biliyoz de Ford ne iş? Ford, amerikan firması !

Anadolu tanıyalım;

– modelleri İngiliz Reliant/Ogle tarafından tasarlanmış.
– İlk portatifi ingiltereden Türkiyeye getirilmiş.

– Motor olarak FORD motorları kullanılmış.
– KOÇ ve FORD ortaklığı olan OTOSAN firması ile Türkiye’de üretilmiş.
ve bunların hepsi Devrim Otomobillerinden 5 yıl sonra olmuş…

Devrim Otomobilini tanıyalım;
– Modelleri Türk Mühendisler tarafından tasarlanmış,
– İlk portatifi Eskişehir’deki Derme çatma atölyeden Ankara’ya getirilmiş,
– Motor modeli eski bir 6 silindir Chevrolet motorundan değiştirilmiştir. İki silindiri kesilip dört silindire indirilmiş, daha sonrada bundan kalıp yapılarak, üretilen yerli yapım diğer arabalara monte edilmiştir. Her ne kadar örnek aldıysak da dökümü v.s. Türk Mühendislere ait.
– benzin, yağ, hız gibi ikazlar Türk Mühendisler tarafından, tamamen Türkçe olarak yapılmış.

Bu özellikleri taşıyan Devrim otomobili 130 günde çalışır vaziyete getirildikten sonra proje rafa kaldırılmış. (!!!!)

Devrim hakkında TRT!’de yayınlanmış ufak bir tanıtım izleyelim. (Film ile alakası yoktur.)


Devrim
Yükleyen girift

filmin fragmanını izleyelim, güzel bir film olacağa benziyor;

Aslına bakarsanız ben merak ediyorum, O dönemin muhalefetleri arasında bulunanlar yine o dönemde kurulan OTOSAN ya da FORD ile bağlantıları var mıydı?

Resim: Pardus007