Böyle bir deney yapıldı mı acaba?

Zamanın birinde felsefeciler şöyle bir soru ortaya atar,

“doğuştan kör bir adama küp şeklindeki bir cismi ve küre şeklindeki cisimler dokunmak suretiyle öğretilse, adam her dokunuşta küre ve küp cisimlerini tanıyarak anlasa…

Bir gün bu adamın gözleri görmeye başlamış olsa, cisimler karşısına konulsa, dokunmadan cisimler ona sorulmuş olsa adam şaşırmadan ve kendinden emin bir şekilde cisimleri doğru söyleyebilir mi?”

her zamanki gibi felsefecileri ikiye bölen bir soru şekline dönmüş ve ilk katarakt ameliyatı da bu sorunun cevaplanmasına yardımcı olmuş.

doğuştan katarakt olan bir adama küp ve küre öğretilmiş. Adam hiç şaşırmadan dokunduğu gibi anlayabiliyormuş. Ameliyat başarılı geçmiş ve adam görmeye başlamış. Hiç dokunulmasına izin verilmeden küp ve küre karşına konulur ve sorulur hangisi küp hangisi küre?

deney sonucu büyük bir şaşkınlık geçirir çoğu kimse,

Çünkü adam doğru söyleyememiştir… Küre ve küpü dokunarak anlamasına karşı, görerek söyleyememiştir…

çocukları bilirsiniz. Masaların altında, sandalyelerin altında, yatakların altından girer üstünden çıkar. Kimileri çocuktur yapar der, kimisi çocukların enerjileri çok bu yüzden yapar der. Babalar çocuklarına kızarken özellikle dedeler, bırakın çocuk bu yaşta yapmayacak da ne zaman yapacak diye babaları azarlar…

Şöyle bir gözlem yapıldı mı bilmiyorum da yapılsaydı durum sizce ne olurdu?

Çocuğun boyu 40cm. Masanın boyu 70 cm. diyelim. Aradaki farkı alıp yani 70-40=30
evdeki her eşyanın boyutunu, normal bir insan boyuna kıyasla bu oranlarda büyütseydik. Yani bir insan boyunu 170 cm diyelim. Masanın boyunu 170 + 30 = 200cm. yapsaydık.

sizce, normal yetişkin insan da o çocuğun yaptıklarını yapar mıydı?