Bilgisayarım Reset atıyor, Mavi Ekran ile yeniden başlıyor

Son zamanlarda başıma çok ilginç bir olay geliyor. Bilgisayarın kilitlenmesi ile başlayan macera bilgisayarın açılmaması ile devam ediyor. Bilgisayar açılırken, windows logosundan hemen önce ya da sonra anlık bir mavi ekran çıkıyor ve bilgisayar reset atıyor.

dipnot düşelim: “reset” kelimesi ingilizce bir kelime olup “yeniden başlama” anlamı taşıyor. Bu şekilde alışkanlığımız oluşmuş. En kısa zamanda düzelteceğim :)

Bilgisayarın kilitlenmesi ve kendi kendine yeniden başlamasının bir çok nedeni olabilir. Benim başıma gelen olay sanırım harddisk ile ilgili bir durum.

Sorunun başlangıcı: Bilgisayar arasıra kilitleniyor ve bir gün hiç açılmıyor. Windows logosu çıktıktan sonra ya da çıkmadan anlık bir mavi ekran ile yeniden başlıyor.

Sorunun nedeni: Tam anlayamadım, fakat harddiskteki sektör izlerinin yazılımsal olarak bozulması olabilir.

Sorunun Çözümü: Elimize bir windows Xp kurulum cd’si alıyoruz. Normal windows kurulumunu başlatıyoruz. Harddisk bölümlerine gelmeden önceki windows sürümleri var diye uyarı çıkartıyor. Orada “R” Onar  ‘ı seçiyoruz.

Ekran siyah oluyor ve bize soruyor, hangi windows yüklemesinde oturum açmak istiyorsun diye. Genelde;

1:  c:\windows diye yazar. Biz 1’e basarak, windows yüklemesini seçiyoruz. (Genelde başka seçenek olmaz :)  Administrator parolasını ve klavye bilgilerini isteyecektir. Enter ile bu soruları geçiyoruz.

gözünü sevdiğimin MS-DOS ekranı gelecek.

c:\WINDOWS>_ “şeklinde yazmaya hazır bir komut satırı…

Komut satırına, “chkdsk /p /r ”  komutunu veriyoruz ve bekliyoruz.

Komut satırı;

C:\WINDOWS>chkdsk /p /r

şeklinde olacak. Bir daha o tarama yapacak. %100 bitince “EXIT” komutu ile bu ekrandan çıkıyoruz. Windows büyük bir ihtimalle açılacaktır.

Bazen açılmamazlık edebiliyor. Ben şimdilik bu durumlarda format atıyorum…

Bir de buradaki çözüm yollarına bakabilirsiniz…