Bilgisayarım Neden Yavaş Çalışıyor

Teknik servisteki ilk yıllarımda saatlerce uğraşmamıza rağmen çözemediğimiz sorunları ustamız gelir 2 dakika içerisinde çözer ve şöyle derdi; “Hasta biri doktora nasıl derdini anlatıyorsa bilgisayar da derdini size anlatıyor. Önce bilgisayarı dinlemeyi öğrenin.” derdi.  Usta ya bize hava atıyor diye dalga geçerdik. Sanırım demek istediği 6. his olayıymış. Bazı zamanlarda yanlış teşhis koysak da zamanla bilgisayarı dinlemeyi öğrendik.

Genelde çoğu kullanıcı bilgisayarlarının ağır olmasından şikayetçidir. Bilgisayarınızdaki yazılımsal yavaşlamayı teorik olarak anlatmaya çalışacağım.

Dağınık bir oda ve boş bir kitaplık düşünün. Üzerinde çalışacağınız kitapları tek tek bularak çalışmanız gerekiyor. Fakat, bir kitabın yarısına geldiğinizde başka bir kitabı bulup gerekli yerleri aldıktan sonra geri dönüp aynı kitap üzerinden devam edeceksiniz. Belki bu şekilde 8-10 kitap üzerinde eş zamanlı çalışmanız gerekli.

Gerekli kitapları buldukça kitaplıktaki raflara koymak, gerektiğinde zaman kaybetmeden bu kitaplara ulaşmanızı sağlayacaktır.
Bilgisayarınızın harddiskini dağınık oda ve RAM ‘leri de üzerinde rafları bulunan bir kitaplık olarak düşünün. Bilgisayarınızı ilk çalıştırdığınızda RAM’larda sadece sistem gereksinimleri olacak. Bir nevi boş olarak düşünebilirsiniz. Herhangi bir programı açmaya çalıştığınızda harddisk içerisinden yani dağınık oda içerisinden bulacak ve açacaktır. Fakat, siz programı kapatıp bir süre sonra tekrar açtığınızda bunu RAM’e yüklemiş olacağından yani rafa koyacağından çok daha hızlı açılacaktır.

Oda ve Raf örneği  bire-bir örnek olmasa da harddisk ve RAM arasındaki hız farkının anlaşılması için yeterli bir örnek olarak görüyorum.
Mesela google arama motorunun 1 milyarın üzerindeki sonucu 0,15 saniyede karşınıza getirmesinin en büyük sebebi verilerin harddisk üzerinden değil RAM üzerinden sorgulanmasıdır.

Bilgisayarınızı ilk açtığınızdaki uzun açılma süresi başlangıçtaki programların harddiskten yüklenmesidir. Başlangıçta ne kadar çok program varsa açılma süresi o kadar uzun sürecektir.

Başlat – Çalıştır  tıklayarak açılan pencereye msconfig yazın. Başlangıç seçeneklerindeki programları kaldırırsanız bilgisayarınızın daha kısa sürede açıldığını göreceksiniz. Fakat, donanımızın durumu kötü ise bu hız farkedilmeyecek kadar küçük olacaktır.

Bir programı ilk çalıştırdığınızda da açılma süresi uzun olacaktır fakat kapatıp açarsanız daha hızlı açıldığını göreceksiniz.

Program hızları üzerinde harddisk ve RAM yanında işlemci de önemli rol oynar. Normal şartlarda işlemci yükü %2-3 oranındadır. Herhangi bir program açtığınızda program içerisinde barındırdığı algoritmasına göre işlemciye  %50 – % 100 arasında yüklenecektir. Ne kadar çok program aynı anda çalışırsa işlemciye o kadar yük binecek ve artık komutları işleyemeyecek hale gelecektir.

Bir programın ilk açılma hızını baz alarak bilgisayarınızda anormal bir şeyler olup olmadığını bu mantıkla anlayabilirsiniz.
Diyelim ki programın ilk açılması 5 saniye sürüyor. Kapatıp tekrar açtığınızda bu hız yarıya düşmüyor hep aynı hızda ya da daha da yavaş açılıyorsa sisteminizde anormal bir şeyler vardır. İşlemciyi ve RAM’i meşgul eden bir yazılım olabileceği gibi donanımınız o program için düşük kalıyor olabilir.

Böyle bir durumda izlenecek ilk yol başlangıçtaki programları iptal edip sistemi güncel bir virüs taramasından geçirmek olmalı.
Unutulmamalıdır ki, geliştirilen yeni programlar içerdikleri algoritmalar ve yeni işlevleri nedeniyle mevcut donanımlar yetersiz kalabilmektedir.

Unutmadan hatırlatmak isterim, bu anlattıklarım görsel öğeler içermeyen programlar içindir. Görsel öğeler içeren programlarda ağırlık olduğunu düşünüyorsanız ekran kartının özelliklerini de göz önünde bulundurmanız gerekli.