Apache Üzerinde Farklı Domain Barındırmak

TTnet’in hızlı internetini sabırsızlıkla bekliyoruz. Hızlı internetimiz olduğunda bloglarımızı ve kişisel web sitelerimizi evimizin köşesinde çalışan eski bir PC üzerinde host edebileceğiz. Aslında bunu şimdi de yapabiliriz, fakat ttnet hızlı interneti bize ulaştırdığında şimdiki yeni bilgisayarlarımız eskimiş olacak :)

Neyse efendim, şimdi domain, hosting, DNS gibi terimleri uzun uzun anlatmayacağım. Herhangi bir apache sunucusu üzerinde farklı domainleri nasıl ayrı klasörlere yönlendirebiliriz kısaca özetlemek istedim.

Pardus kullanıcıları depodan, windows kullanıcıları apache web sitesinden indirebileceği gibi favorim olan xampp programı ile apache web servera sahip olabilirler. Çoğu programda olduğu gibi apache web serverında da ayar dosyası mevcut. Apache webserver ayar dosası  “httpd.conf” dur. Bu dosyayı, kwrite, notepad gibi herhangi bir text editörü ile açtığımızda webserverın nasıl çalışacağı hakkında ayar parametrelerimizi göreceksiniz.

Tüm ayarların yapıldığını kabul ederek farklı domainler için ayarlarımızı dilimizin döndüğünce anlatmaya çalışıyorum;

Namevirtualhost server_ip:80
<VirtualHost server_ip:80>
ServerAdmin abc@qqq.com
DocumentRoot “d:/deneme_web”
ServerName deneme_web.com
ServerAlias www.deneme_web.com
</VirtualHost>
<VirtualHost server_ip:80>
ServerAdmin abc@abc.com
DocumentRoot “D:/deneme_subdomain”
ServerName deneme_web.com
serveralias subdomain.deneme_web.com
</VirtualHost>
<VirtualHost server_ip:80>
ServerAdmin abc@abc.com
DocumentRoot “d:/farkli_domain”
ServerName farkli_domain.com
ServerAlias www.farkli_domain.com
</VirtualHost>

Namevirtualhost server_ip:80 satırı normalde olması gerekiyor, yoksa ekleyebilirsiniz. Burada “server_ip” numarası yerine serverın ip numarası yazılır. Serverda birden çok ethernet varsa farklı bir kaç ip adresi olacaktır. Apache server hangi adresi dinleyecekse o yazılmalıdır. :80 ise dinleyeceği port numarasıdır. web siteleri genelde 80 nolu port ile haberleştiği için bunu 80 olarak bırakabilirsiniz.

Her farklı domain için Namevirtualhost server_ip:80 satırından sonra <VirtualHost server></VirtualHost server> tagları arasında 3-4 satır ayar komutu yazmamız gerekecektir. Yukarıdaki örnekte görüldüğü üzere 2 tane farklı domain ve bir tane de subdomain eklemiş bulunduk. Bir domain için kullandığımız satırları açıklamaya çalışalım;

<VirtualHost server_ip:80>   // Bu satırda yeni bir domain eklemeye başladığımızı ve server ip adresi ile 80 nolu porttan erişim sağlanacağını belirttik.
ServerAdmin abc@qqq.com  // Bu satırda yetkili kişinin mail adresini belirttik
DocumentRoot “d:/deneme_web” // Bu satırda hangi klasördeki dosyaları işleyeceğimizi belirttik. Her domain için ayrı ayrı olacağı gibi tek klasöre bir çok domain yönlendirebiliriz.
ServerName deneme_web.com  // Bu satırda domain ismimizi belirttik.
ServerAlias www.deneme_web.com // Bu satırda ise subdomaini belirttik.
</VirtualHost> // Bu satırda ise bu domain tagını kapatmış olduk.
İlk başlarda oldukça karışık gibi gözükse de oldukça basit bir yöntem. Başlarken dediğimiz gibi evde basit bir PC ile birden çok domain barındırabiliriz ;)