Amatör Radyo Astronomi Denemeleri

meteorid spectrum Sınavlardan hemen sonra gökyüzünü dinlemeye başladım. Sanırım 1 hafta’yı geçti ya da 1 hafta oldu. Aşağıdaki ilginç sesi kaydettim dün gece. Yani 11 Haziran 2008 Tarihinde sabah 00:30 – 01:00 arasında kaydedilmiş bir ses dalgası.

Şimdi gelelim mantık yürütme olayına, bazı geceler 3-4 sn. kadar süren anlamlı yayınlar oluyor. Bunlar, genelde uçak geçerken oluyor. Bazen cızırtılar yoğunlaşıyor, bunlara bir anlam veremiyorum. Aşağıdaki gibi ses dalgalarına çok sık rastlamadığım kesin.

Sık rastlamadığım bu şekildeki ses dalgalarının oluşumu ve sona ermesi 1 sn. gibi kısa sürede oluyor ve kesinlikle yayında ne olduğu anlaşılmıyor.

Evin çatısına hala anten kurmadığım için, bilgisayarımı ve radyomu alıp kendim çatıya çıkıyorum :) o yüzden uçakları farkedebiliyorum :)

14,5 ile 15 Mhz. arasında dinleme yapıyorum. Bu sesler normal dinleme ile kesinlikle farkedilebilecek sesler değil. Bilgisayar yardımı ile buluyorum.

Gelelim donanım işine, ben basit bir radyo alıcısı ile bu dinlemeyi yapıyorum. Bu yüzden, bu seslerin meteorid olup olmadığı konusunda emin değilim. Cızırtılar ağır basıyor. içerisinden ses ayıklamaya çalışıyor kulaklarım. Cızırtıları aza indirecek bir alet lazım aslında. ADSL modemlerle beraber verilen splitter ile süzme olayını deneyeceğim. Başarılı olursam anlatırım.

Dediğim gibi bu seslerin ne olduğunu bir şekilde analiz edip, doğru yolda olup olmadığımızı anlamak lazım.

Buyrun ses dosyasını buradan indirebilirsiniz.

Meteorid Sesi

Burada da ses dalgasının spectrum şekli var. Mavi ok işareti ile gösterdiğim alandaki ses dalgasının 1 saniye içerisinde oluşup, bittiğini göreceksinizdir.

meteorid spectrum

İlgilenen varsa, bir – iki ay önce ilk denemelerimde de aşağıdaki gibi bir ses dalgası yakalamıştım.

meteorid deneme (06 Nisan 2008)

Bu da spectrum şekli;

deneme dalga