Airties Modemlerde İnternete Filtre Koymak

5651 sayılı kanuna göre firmaların konusu suç oluşturan sitelere önlem almaları gerektiğinden bahsetmiştik. Aslında bu sadece kanuna göre değil, normalde uygulanması sizin yararınıza olacak bir tedbir. Sadece firmalar değil, evde de bu şekilde filtre koyarak bir nebze de olsa ailenizi kötü içerikten koruyabilirsiniz. Unutmayın ki, %100 engelleme yapamazsınız.

Telekomun abonelerine hediye olarak verdiği airtes modemlerde bunu nasıl yapacağınızı anlatacağız. İnternet explorer ‘da adres kısmına 192.168.1.1 yazarak enter basın. Eğer, modem ayarlarınızı değiştirdi iseniz kendi verdiğiniz ip adresini yazmalısınız. Karşınıza şifre ekranı çıkacak. Genelde airtes modemlerin şifreleri boş ya da admin oluyor. Eğer şifre verdiyseniz kendi şifrenizi yazmalısınız. Bilmiyorsanız lütfen modemin kitapçığını inceleyiniz.

Doğru şifreyi girdiyseniz, aşağıdaki gibi bir ekran gelecek.

1

Yan taraftaki menüden FIREWALL tıklyalım. Açılan alt menüden de URL filtrelerini tıklayalım.

2

Açılan pencerede anahtar kelimelere sex, mp3, porn, illegal, intihar, terör, bahis, kumar gibi engellemek istediğiniz url isimlerini girin ve kaydedin. Ardından Erişim Kontrolü isimli menüyü tıklayalım.

3

4

Açılan pencerede kanal adına istediğiniz ismi verebilirsiniz. Yeni IP aralığı yazan yerdeki 1. kutuya 192.168.1.1 , 2. kutuya 192.168.1.254 yazarak ekle diyelim. Böylece internete bağlanan tüm bilgisayarlar bu filtreden geçecek. Sayfanın altında URL filtrelerini engelle kutucuğunu da işaretleyerek kaydedelim. Böylece internete filtre koymuş olduk.

Fakat, bu filtre içerik filtresi değil.  Ziyaret edilmek istenen sitenin ismine göre filtreleme yapacak. Diyelim ki filtreye dizi yazdınız. dizifilm, diziizle, dizilerim gibi içerisinde dizi  geçen her siteyi engelleyecektir.